Loading...

Kolik stojí nemovitosti v Praze – opravdu jejich cena tolik stoupá?

Co zaplatíme za nemovitosti pražských realitních kanceláří? Nemyslím si, že je to tak úplně hrozné, ale… Rozhodla jsem se více do hloubky podívat, jak se ceny nemovitostí především v Praze mění. O vzrůst cen informuje i tento článek. Základní definice nemovitosti.

Proč vůbec ceny rostou?

O nemovitosti (a to především v populárnějších lokalitách velkých měst) je čím dál větší zájem a developerské společnosti nedokáží dostatečně nasytit trh nemovitostmi novými. V dnešní době se taková nemovitost stává dostupnější pro více a více lidí. To se děje hlavně díky výhodným hypotékám a optimistickým výhledům na budoucí ekonomiku. Také stále více lidí do nemovitostí ukládá své peníze. To že nemovitosti se z tohoto pohledu stávají stále dostupnějšími, vyvažuje právě zvyšování ceny, a tím i hodnoty části nemovitostí. A jak jsou rozdíly mezi počtem nemovitostí nabízených a poptávkou, cena zkrátka roste.  

Kde berou autoři článků data?

Přišlo mi logické tímto začít a po chvíli hledání jsem zjistila, že valná většina autorů čerpá z publikovaných čísel Českého statistického úřadu. Lepší zdroj k dispozici není, ale problém asi není v samotných číslech. Ten je spíše v interpretaci a o tom, jak moc zjednodušené to je. 

Například, když se hodnotí celá Praha, celé je to hodně zjednodušené.

Co z toho tedy vyplívá?

I když se dočtete, že ceny nemovitostí stoupají, pro mnoho nemovitostí to neplatí. Záleží vždy na konkrétní lokalitě –  např. v Praze se odlišně vyvíjí ceny nemovitostí v dobrých lokalitách a v těch horších (méně žádaných). Samozřejmě i v horších lokalitách se najdou žádané adresy, ale je jich menšina. S tímto souhlasí všichni realitní makléři, se kterými jsem měla možnost na toto téma mluvit. Dále samozřejmě záleží na zajímavosti, kvalitě nebo vybavení konkrétní nemovitosti. Cena mnoha nemovitostí je tak konstantní nebo dokonce klesá. To se děje především v méně žádaných lokalitách a u nemovitostí nezajímavých nebo těch v horším stavu.

Drahé nemovitosti představují problém do budoucna

Někteří odborníci říkají, že v budoucnu mohou být předražené nemovitosti velkým problémem. Většina bytů se už dnes pohybuje v cenové hladině nad 60 tisíc korun za metr čtvereční. Co se stane, až se budou ceny jednotlivých nemovitostí lišit opravdu výrazně, už nedodávají.

Co z toho plyne pro nás?

Je stále důležitější zajímat se nejen o stav nemovitosti, velikost nebo vybavení, ale při koupi se intenzivně zajímat také o lokalitu – její stav, plánovaný rozvoj nebo možné problémy do budoucna. Ke klesání hodnoty nemovitosti může docházet především v částech měst nebo obcích, kde je zvýšená koncentrace menšiny, v těch, které jsou sociálně vyloučené nebo se v jejich blízkosti nachází zařízení pro utečence. Zajímat bychom se měli také, jestli nemovitost neleží v místě často postiženém povodněmi nebo jinými přírodními katastrofami. Méně oblíbené jsou i oblasti v okolí velkých silničních tahů, železnic nebo elektráren. Prohlédněte si například nabídku Eurobydlení, kde si můžete výběr dostupných nemovitostí upravit podle množství filtrů a požadavků na vaše budoucí bydlení. 

To platí pro všechny…

Na tyto věci by si měli dávat pozor všichni, kteří se chystají koupit nějakou nemovitost ať už k bydlení nebo jako zhodnocení financí. Ceny nemovitostí se vyvíjí a stále vyvíjet budou v závislosti na lokalitě. Musíme být tedy maximálně opatrní, abychom na koupi nemovitosti nakonec neprodělali. Pomoci vám může i tento článek zaměřený na odhad cen nemovitostí.

Nenechme se zmást pohádkami

Zjistila jsem, že nemusí být pravdou řeči o zázračném zbohatnutí na nemovitostech. Možná je ten správný čas nemovitost koupit, ale hlavní je vždy si prověřit jaká je situace v dané lokalitě. A pokud si nejsme tak úplně jisti co a jak, je lepší si najít někoho, komu můžeme důvěřovat a nechat si od něj poradit.

K čemu podle vás dojde, až se začnou ceny jednotlivých nemovitostí lišit opravdu výrazně?

Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *