Loading...

Jak vybrat helmu na skútr?

Výběr helmy je neodmyslitelnou součástí každého majitele skútru, motorky či endura. Helma se stará o vaše bezpečí na těchto poměrně nebezpečných strojích, a tak není radno její výběr podcenit. Na co se při něm ale vlastně zaměřit? Jaké parametry jsou důležité a jaké méně? Na to se podíváme v tomto článku.

Typ helmy

Naprosto zásadním parametrem při výběru helmy na skútr je její typ. Ten vybírejte podle toho, na jakém typu skútru jezdíte, kde jezdíte a co od helmy vlastně očekáváte.

Otevřená helma

Otevřenou helmu obvykle volí řidiči menších skútrů, se kterými jezdí jen po městě. Na nebezpečnější akce je však poměrně nebezpečná, jelikož nechrání celou hlavu. Nemá totiž ochranu brady ani hledí. Nechrání ani oči, takže je třeba ji doplnit brýlemi. Hlavní výhodou otevřené helmy je, že umožňuje velmi autentický pocit z jízdy. Zda to však stojí za snížené bezpečí, už záleží jen na vašem úsudku.

Uzavřená helma

Jak už název napovídá, tato helma na skútr je zcela uzavřená. Díky tomu plně chrání vaši hlavu a není ji třeba doplňovat brýlemi. Nevýhodou však může být to, že je poměrně nepohodlná a nepraktická. Hlava je v ní dost stísněná, a především ženy a dívky mohou mít potíže s udržením účesu a make-upu.

Vyklápěcí helma

Vyklápěcí helma je jakýmsi spojením otevřené a uzavřené helmy. Je uzavřená a bezpečná jako uzavřená helma, ale dá se kdykoliv dle potřeby odklopit, takže umožňuje i jistou volnost. Tento typ helmy uvítá každý, kdo tráví na skútru dlouhou dobu.

Description: Obsah obrázku exteriér, silnice, motocykl

Popis byl vytvořen automaticky

Enduro helma

Tento typ helmy je určený převážně na endura, nicméně můžete ho mít i na skútr. Enduro helmy jsou obvykle uzavřené, mají kvalitní systém větrání i systém proti mlžení a mají polohovatelný kšilt.

Motokrosová helma

Motokrosové helmy jsou velmi lehké, mají výborné větrání a velký kšilt. Jsou otevřené, takže je nutné je doplnit brýlemi. Jsou vhodné pro sportovní použití, pro běžné ježdění ale moc ne. Dokážou totiž být dost hlučné.

Materiál

Přilba na skútr může být vyrobena z několika různých materiálů. Nelze s jistotou říct, který je nejlepší, jelikož každý výrobce se snaží materiál přizpůsobit a vylepšit, jak to jenom jde. Záleží tedy především na výrobci, jak kvalitní materiál pro výrobu používá.

Abychom však možné materiály alespoň trochu představili, pojďme se podívat na ty nejčastější. Často se můžete setkat třeba s helmami kompozitovými, které jsou velmi pevné a bezpečné, ale trochu dražší. 

Ještě běžnější je užití polykarbonátu, který je sice levnější, ale ne úplně nejbezpečnější. Narazit můžete také na kombinaci těchto dvou materiálů, která se nazývá semi kompozit. Ta spojuje jejich výhody.

Výbava

Pozor dejte také na výbavu helmy. Zjistěte, jak kvalitní má systém proti mlžení a systém větrání. Hodit by se vám mohl také zabudovaný komunikátor, který bohužel ještě všechny helmy nemají. Za slunečného dne bude skvělým pomocníkem také integrovaná sluneční clona.

Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.