Loading...

Vrubozubec paví v akváriu. Jak ho chovat a jak se o něj starat?

Vrubozubec paví (Astronatus ocellatus) se v přírodě vyskytuje ve stojatých a pomalu tekoucích vodách v nížinách v Jižní Americe, v povodí řeky Orinoko, Amazonka, Rio Negro, Paraná a Rio Paraguay. Jejich potravou jsou ryby, suchozemský a vodní hmyz, korýši, žáby, plži, semena a plody. 

Vrubozubci jsou cichlidy dosahující délky třicet až čtyřicet centimetrů. Jejich tělo je zavalité s velkou hlavou, vystouplýma očima a předsunutou spodní čelistí. Dospělí jedinci mají tmavě zelenou nebo sametově hnědou barvu s nepravidelnými žlutými pruhy a skvrnami a s tmavou červeně lemovanou skvrnou na ocase. 

Chov

Obvykle se vrubozubci chovají v páru, není však problém ve velkém akváriu chovat i více jedinců. Nádrž pro vrubozubce by měla mít velikost odpovídající velikosti ryb a jejich počtu, dno pokryté hrubým pískem s velkými kořeny a kameny, aby s nimi při rozrývání dna vrubozubec nemohl hýbat. Voda by měla být o teplotě 22 až 27 °C, s filtrací a jednou týdně z jedné čtvrtiny vyměněna. Vrubozubci jsou masožravci – krmí se kousky hovězího nebo rybího masa, živými rybkami, žížalami, larvami potemníků moučných, nymfami švábů, cvrčky, holými myšími mláďaty nebo krmnými směsmi.

Mláďata vrubozubců

Při zvýšené teplotě vody se vrubozubci třou. Samice poté klade jikry na očištěný plochý kámen. Malé rybky se začínají líhnout za dva až tři dny a od pátého dne života začínají aktivně plavat. Po narození se mláďata živí sekretem z těl rodičů a poté jsou jejich potravou buchanky, artemie a nasekané roupice a nitěnky.Jakmile vyrostou do čtyř až pěti centimetrů, můžete je krmit stejnou potravou, jako rodiče, pouze jim ji nadrobno nakrájejte.  V tomto věku rybky získávají přechodné kontrastní zbarvení, podobné jako mají korálové ryby. 

Snášenlivost

Vrubozubci jsou dravé a čilé ryby. Z toho důvodu je musíte chovat pouze s rybami podobné velikosti, se kterými by měly vyrůstat od mladého věku. V dospělosti by mohli na nově přidané ryby do akvária útočit, a to i když se jedná o příslušníky stejného druhu. Zemře-li jeden z páru, nově přidanou rybu nemusí přijmout. Při krmení buďte opatrní, vrubozubci mohou zaútočit na vaši ruku.

Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *