Loading...

Jak pěstovat citrusové plody

 

Citrusy jsou teplomilné dřeviny. Většina z nich vyžaduje optimální teplotu 22- 24 ° C, ale jejich aktivní růst, začíná již při teplotě 12 ° C. Při poklesu teploty pod 10 ° C, přecházejí citrusy do stavu vynuceného klidu, ten bez poškození snesou i několik měsíců. Vynucený zimní klid však není podmínkou při jejich pěstování.

Nedostatek světla

Pro citrusy je důležité dodržet poměr tepla i světla, platí to hlavně v interiéru. Teplota musí být adekvátní intenzitě osvětlení. Čím je větší teplo, tím více potřebují světla. Pokud je teplota v interiéru delší dobu nad 15 stupňů, musí být u okna, aby určitou dobu dne na ně svítilo slunce. A to tak, aby velikost koruny byla celá nad úrovní okna.  Nemáte-li dostatečně světlé místo, můžete citrusy zimovat i v chladném prostředí. Tam není podmínkou hodně světla, ale teplota tam nesmí klesnout pod 0 stupňů a stoupnout delší dobu nad 15 stupňů ideální od 0 do 10 stupňů.

Správné hnojivo

Tak jako pro jiné rostliny pěstované v květináčích, i pro citrusy je nezbytné správné a dostatečné hnojení. Základ tvoří prvky dusík, fosfor, draslík, které obsahují takzvané NPK hnojiva, avšak důležité jsou i stopové prvky jako železo, bór, zinek, měď, mangan a jiné. Na citrusy jsou dostupné především kapalná hnojiva, pomocí kterých si podle návodu na obalu namícháte hnojivovou zálivku. Vhodné je i univerzální hnojivo Cererit, které neobsahuje chlór.

Škůdci citrusů

Při pěstování citrusů, ale i jiných rostlin se bohužel setkáváme s různými negativními vlivy na jejich zdraví. Rostlinky často trpí různými živočišnými škůdci, chorobami, případně trpí chybami při jejich pěstování. Samozřejmě platí, že prevence je lepší než následné léčení. Pokud se již se zdravotními problémy citrusů setkáme, důležitá je rychlá reakce, kterou můžeme možné poškození odvrátit.

Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *