Máte doma spoustu jablek, zeleniny nebo hub? Co s tím? Třeba obden péct štrůdly a houby porozdávat sousedům. Další možnost – sušení! Sušení je jednoduchá a zdravá konzervační technika, díky které si na plodech léta pochutnáte i v zimě.
Další důvody proč sušit ovoce a zeleninu
- Široké využití. Chutná svačinka, klování k televizi, zdravá snídaně – müsli v jogurtu. Nebo také se vám sušená zelenina hodí k přípravě polévek, ze sušených hřibů si lze připravit chutnou omáčku, sušené ovoce hospodyňky uvítají u pečení moučníků. Kdo by neměl v lednu chuť na meruňkový koláč!
- Sušení: nejšetrnější způsob konzervace. Vitamíny, minerály a další živiny zůstávají ve velké míře zachovány.
- Stop kvasinkám a bakteriím: při sušení ovoce, zeleniny a hub se odstraní vlhkost, čímž se zabrání množení kvasinek a bakterií.
- Výraznou chuť sušených potravin nelze popřít.
- Snížený podíl soli a tuku, čímž se zvyšuje kalorická hodnota.
Sušená zelenina a ovoce příznivě působí na naše trávicí ústrojí, neboť má více vlákniny než její hydratovaní kolegové. Sbohem, zácpo!
- Vysušené plátky při vhodném skladováním vám vydrží až 20 let.
- Pohodlné cestování se sušenými potravinami.
- Domácí sušené potraviny jsou mnohem zdravější než ty kupované, které prošly menší kosmetickou úpravou oxidem siřičitým.
- Můžete sušit i bylinky: získáte luxusní koření.
Sušit na slunci nebo v sušičce?
To záleží na vás, zda si vyberete troubu nebo slunce. Každopádně musíte tenké plátky potravin rozložit na plech vyložený papírem na pečení. Sušení na vzduchu trvá 2-3 dny, musíme počítat s prachem, který na potraviny padá. V troubě, která není pro sušení přizpůsobena, kde nelze zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu, se ovoce namísto pouštění vody pořádně zapotí a přilepí se k podložce. Ideální způsob šetrné sušení v sušičce tomu určené.