Loading...

Jak jsem vybírala dřezovou baterii

Když už jsem nastudovala, z jakých materiálů se vyrábí dřezy, srovnala jejich výhody a ujasnila si, jaký typ dřezu chci, podívala jsem se i na dřezové baterie. V obchodě jsem viděla, že ke granitovým dřezům nabízí granitové baterie. Ale jaký tvar zvolit a proč, to jsem potřebovala zjistit.

Když jsem tak pročítala články o dřezových bateriích (třeba tento), dozvěděla jsem se o dalších faktorech, které při výběru hrají, vedle tvaru a barvy, roli. Tak se s Vámi o ně podělím.

Přečetla jsem si, že podle typu ovládání rozlišujeme pákové a kohoutkové baterie. Trochu mě překvapilo, že v době existence pákových baterií, kdy člověk jen zvedne páku a hned mu teče voda požadované teploty, ještě vůbec existují kohoutkové baterie. Ty mám spojené jen s mým dětstvím a umakartovou panelákovou koupelnou. Ale pak mi dojde, že se trend kohoutkových baterií vrací hlavně kvůli oblibě venkovského stylu kuchyně (o rustikálním stylu kuchyně čtěte v tomto článku). V těch vévodí majestátní keramické dřezy a k nim sladěné retro baterie, povětšinou z mosazi. Nadstandardem jsou pak termostatické baterie, které drží nastavenou teplotu vody a bezdotykové, které se hodí, když máme špinavé ruce.

Podle umístění se baterie dělí na stojánkové umístěné na dřezu a nástěnné umístěné překvapivě na stěně 🙂 Opět se mi vybavil ten panelákový umakart, ani nevím proč. Každopádně co do oblíbenosti jasně vedou stojánkové, protože když potřebuji vyměnit dřez, vyměním s ní snadno i baterii za takovou, která bude ladit k novému dřezu. A nemusím u toho bourat kachličky.

Praktické jsou i baterie s vytahovací hadicí, díky které opláchneme pohodlněji třeba plech nebo velký hrnec. Já už jsem jich pár nakoupila na https://diten.cz/, takže vytahovací hadice by se mi rozhodně hodila.

Dobře, dobře, takže chci pákovou stojánkovou (ideálně termostatickou, ale to už mi u manžela asi finančně neprojde) baterii s vytahovací hadicí (ale zvládnu to i bez ní). A teď k tomu hlavnímu, a tím je vzhled 🙂

Poněkud vágně zní rada, že pokud jsou ostatní doplňky v kuchyni včetně dřezu spíše hranaté, je dobré volit také hranatou baterii, pokud vítězí oválné tvary, tak kulatou. Ale tak dobře, no.

Ohledně výšky baterie mi můj selský rozum velí, že by bylo ideální, aby se pod ni pohodlně vlezl hrnec, ale zase aby nestříkala voda ven ze dřezu.  A opravdu tzv. obloukové baterie patří teď k trendům. Nicméně já do své hranaté kuchyně zvolím, podle pravidla výše, spíš vysokou a hranatou baterii 🙂 

A nejoblíbenější materiály? Chrom a nerez – ty nejlépe ladí k nerezovým dřezům (to bych tak i čekala), dále pak jsou baterie granitového vzhledu, které ladí ke granitovým dřezům a keramického vzhledu ke keramickým dřezům.  Plus ještě teda ty mosazné retro baterie.

Takže jsem se “nachytřila” a teď vím, že ke granitovém dřezu patří baterie granitového vzhledu (které se vyrábí z formované mosazi) s vysokým hranatým raménkem:-)

Svůj výběr přednesu manželovi. A k mému překvapení s mojí volbou tvaru baterie souhlasí. 

Debatu ale vedeme na téma nerez versus granit. Nutno říct, že se nám oběma opravdu líbí granitový dřez. Je pravda, že až doteď jsme vždycky měli nerezový, a jsme na něj zvyklí. Víme sice už, že majitelé našeho bytu nevybrali ten nejkvalitnější, takže s kvalitním nerezem by bylo naše soužití s nerezovým dřezem asi ještě pohodovější, ale rozhodli jsme se vyzkoušet něco nového.

U baterie jsme se ale oba zarazili. Jsme prostě zvyklí na nerezové (nebo teda chromové) – u dřezu i u umyvadla – a líbí se nám. Ale granitová zase ladí ke dřezu. Tak teď nevíme. Šla by sladit nerezová baterie ke granitovému dřezu nebo by to vypadalo blbě? Zase máme o čem přemýšlet!

Redakce

2 thoughts on “Jak jsem vybírala dřezovou baterii”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.